توصیه های سلامتی و کاربردی به پرستاران/چه کسی مراقب سلامتی پرستاران است؟

[ad_1]

توصیه های سلامتی و کاربردی به پرستاران چه کسی مراقب سلامتی پرستاران است

پرستاری, شغل پُراسترسی است که پرستاران را دائما در معرض تماس با بیماران قرار می دهد به همین دلیل, حفظ سلامتی خود این افراد به اولویت اصلی در زندگی شان تبدیل می شود اصول احتیاطی خاصی مانند استفاده از دستکش و ماسک همواره وجود داشته اند, اما حفظ سلامتی پرستاران یعنی تامین سلامت جسمانی, تغذیه ای و روانی آنان


برقراری تعادل بین کار و زندگی برای پرستاران واقعا کار سختی است، اما ارزش تلاش کردن را دارد. در ادامه با مهم ترین نکات برای حفظ سلامتی پرستاران آشنا می شویم.
ورزش و تعریق
پرستاران باید حداقل چند بار در هفته، پیاده روی های ۲۰ دقیقه ای انجام بدهند. تعریق بدن، یکی از راه های تسکین استرس است و سموم بدن را هم دفع می کند. به علاوه، پرستارانی که در پایان دوره میانسالی هستند، می توانند از پیاده روی و ورزش برای حفظ تناسب اندام خودشان کمک بگیرند.
خواب کافی و با کیفیت
شیفت های کار طولانی و ساعات کاری پُراسترس می توانند عوارض زیادی برای پرستاران داشته باشند، اما خواب کافی و با کیفیت می تواند این عوارض را کاهش بدهد. کمبود خواب، عامل مهمی است که خستگی پرستاران و خطاهای پزشکی را بیشتر می کند. رانندگی کردن بعد از پایان شیفت کاری هم مشکل دیگری است که سلامتی پرستاران خسته را به خطر می اندازد. برای داشتن خواب کافی و با کیفیت، پرستاران باید این نکات را رعایت کنند: خاموش کردن موبایل، ورزش بعد از بیدار شدن، پُرخوری نکردن قبل از خواب و عدم زیاده روی در مصرف کافئین.
سرگرمی و تفریح
کار در جایگاه پرستار می تواند واقعا استرس زا باشد، چون بسیاری از نگرانی های کاری و افکار ناخوشایند همراه با پرستاران به خانه می آیند و آنان را با حجم زیادی از استرس مواجه می کنند. به همین دلیل، متخصصان به پرستاران توصیه می کنند که در اوقات فراغت، این کارها را انجام بدهند: ملاقات با دوستان، گُل کاری و باغبانی، خواندن کتاب های جذاب و آرام بخش، حمام گرم یا برنامه ریزی برای تعطیلات.
فرآیند سوگواری
پرستاری یعنی مواجهه با بسیاری از امور و مسائل غم انگیز و ناراحت کننده مانند مرگ بیمارانی که چندین روز، هفته یا حتی ماه با آنان در ارتباط بوده اید. این اتفاقات می توانند واقعا آزاردهنده واندوه زا باشند. بعضی از متخصصان به پرستارانی که با این قضیه مشکل دارند، توصیه می کنند که فرآیند سوگواری را همراه با سایر کارکنان یا اعضای خانواده بیمار بگذرانند. این کار واقعا می توانند اندوه و ناراحتی پرستاران را کاهش بدهد. شرکت در مراسم تشییع جنازه یا ارسال کارت پستال به خانواده عزاداران نیز می توانند راه مناسبی برای ابراز احساسات پرستاران باشد.
اقدامات احتیاطی ضروری
پرستاران باید بدانند که همواره در معرض تماس با میکروب ها قرار دارند. البته محافظت از محیط های درمانی، یکی از اصول اولیه در بهداشت مدرن است، اما پرستاران هم باید شست وشوی مداوم دست ها و انجام واکسیناسیون های ضروری را جدی بگیرند.
حفظ تعادل بین زندگی و کار
وقت گذرانی با دوستان و اعضای خانواده در روزهای تعطیل، یکی از کارهای مهمی است که پرستاران می توانند برای برقراری تعادل بین زندگی و کار انجام بدهند. البته اطرافیان پرستاران هم باید دیدگاه مناسبی نسبت به شغل پرستاری داشته باشند. پرستاری، شغل ارزشمندی است که با انسانیت افراد سر و کار دارد، با تجربه های ویژه همراه است و البته بدون تردید از اضطراب و استرس خالی نیست.
قبل از رفتن به محل کار، وعده غذایی اصلی را مصرف کنید
اگر شیفت کاری شما به نوبت بعد از ظهر اختصاص دارد، باید وعده غذایی اصلی قبل از آن (یعنی ناهار) را در اولین ساعات ظهر بخورید. افراد شاغلی هم که باید در شیفت شب کار کنند، باید وعده غذایی اصلی (یعنی شام) را حدود ساعت ۶ عصر خورده باشند. به همراه داشتن یک وعده غذایی کوچک و مقداری از میان وعده های سالم نیز در طول شیفت کاری لازم است. به یاد داشته باشید که خوردن وعده های غذایی حجیم و سنگین در طول شب می تواند مشکلاتی مانند سوزش سر معده، نفخ شدید و یبوست ایجاد کند. در ضمن، استفاده از این غذاها قبل از شیفت شب، خواب آلودگی و کسالت زیادی را به وجود می آورد و مانع از عملکرد مطلوب در محل کار می شود. بنابراین، هرگز قبل از رفتن به محل کار و درحین ساعات کاری پُرخوری نکنید.
میان وعده های سالم را خودتان آماده کنید
پیدا کردن و دسترسی داشتن به میان وعده های سالم در طول شیفت های کاری عصرانه و شبانه می تواند واقعا سخت باشد. بسیاری از مراکز خرید مواد غذایی در ساعات شب بسته هستند و ماشین های فروش خودکار نیز معمولا فقط میان وعده های چرب و شور، یا نوشیدنی های شیرین و پُرکالری را عرضه می کنند. به همین دلیل، ضرورت دارد که میان وعده های سالم را از خانه همراه خودتان به محل کار ببرید. نمونه هایی از میان وعده های سالم عبارت اند از یک عدد سیب همراه با یک تکه پنیر، یا یک مُشت از مغزهای خام همراه با ماست کم چرب.
از مصرف مواد غذایی چرب، سرخ شده و پُرادویه خودداری کنید
مواد غذایی خاصی مانند همبرگر، مرغ سوخاری و غذاهای حاوی فلفل های تُند می توانند شما را به سوزش سر معده و سوءهاضمه مبتلا کنند. زیاده روی در مصرف چربی ها نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی را افزایش بدهد. افرادی که در شیفت های کاری عصرانه و شبانه به فعالیت کاری خودشان می پردازند، هرگز نباید از این مواد غذایی استفاده کنند.
از خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین استفاده نکنید
شکلات بارها و نوشیدنی های انرژی زا می توانند احساس افزایش ناگهانی انرژی را در شما به وجود بیاورند، اما این احساس برای مدت زیادی پایدار نمی ماند. حتی ممکن است که دقایقی بعد از مصرف این خوراکی ها، با کمبود انرژی شدید مواجه شوید. بنابراین، برای حفظ هوشیاری و افزایش انرژی در شیفت های کاری شبانه و عصرانه، لازم است که از میان وعده ها و نوشیدنی های استاندارد و مغذّی استفاده کنید.
برای غذا خوردن وقت بگذارید
هرگز برای غذا خوردن عجله نداشته باشید. همه افراد شاغل (خصوصا افرادی که مانند پرستاران کار شیفتی دارند)، باید از وقت استراحت خودشان استفاده کنند. پس، از هر لقمه غذای خودتان لذت ببرید و برای تمام کردن غذا اصلا عجله نکنید. در صورت امکان، بهتر است که میان وعده ها را همراه با همکاران دیگر بخورید.
آب مورد نیاز بدن را حفظ کنید
برای جلوگیری از کم آبی بدن، باید مقدار زیادی مایعات بنوشید. این کار می تواند به حفظ هوشیاری شما کمک کند و احساس خستگی را در طول شیفت کاری کاهش بدهد. پس همیشه یک بطری آب کنار خودتان داشته باشید و قبل از به وجود آمدن احساس تنشگی، چند جرعه آب بنوشید. شیر کم چرب، چای، چای های گیاهی غیرشیرین، آب میوه های طبیعی ۱۰۰ درصد و نوشیدنی های مغذی، گزینه های سالم دیگر برای مصرف هستند.
مراقب کافئین باشید
نوشیدن قهوه، چای و نوشیدنی های کافئین دار دیگر می تواند به حفظ هوشیاری شما کمک کند. با این حال، مصرف کافئین نباید به بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم در طول روز برسد. این مقدار برابر است با مقدار کافئینی که در ۲ تا ۳ فنجان قهوه کوچک و معمولی وجود دارد. نکته مهم درباره کافئین، این است که می تواند تا ۸ ساعت در بدن باقی بماند. همین ویژگی روی خواب شما تاثیر منفی می گذارد. توجه داشته باشید که در فاصله ۴ ساعت مانده به خواب، باید از نوشیدنی های بدون کافئین مانند چای گیاهی یا آب به جای نوشیدنی های کافئین دار استفاده کنید.
قبل از خواب، از میان وعده سبُک استفاده کنید
به خواب رفتن در شرایطی که بیش از حد گرسنه یا بیش از حد سنگین باشید، واقعا سخت است. پس اگر بعد از پایان ساعات کاری هنوز هم احساس گرسنگی داشتید، از میان وعده های سالم و کم حجم استفاده کنید. یک کاسه از غلات صبحانه همراه با شیر، یا یک تکه نان سبوس دار همراه با مربا می تواند میان وعده مناسبی برای شما باشد. اگر هم در زمان خواب، احساس سنگینی کردید، میان وعده را از برنامه غذایی روز بعد در ساعات کاری حذف کنید.
وزن تان را در محدوده سالم نگه دارید
تغذیه سالم و سبک زندگی فعال، نقش مهمی در دستیابی به وزن سالم و حفظ آن ایفا می کنند. افرادی که وزن خودشان را در محدوده سالم نگه می دارند، از مزیت های زیادی برخوردار می شوند. مهم ترین مزیت ها عبارت اند از کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری دیابت و بعضی از انواع سرطان ها.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *