در تابستان مراقب زونا باشید/آیا زونا همان آبله مرغان است؟آیا زونا خطر مرگ دارد؟

[ad_1]

در تابستان مراقب زونا باشید آیا زونا همان آبله مرغان است آیا زونا خطر مرگ دارد

بیماری زونا که به لاتین zone می باشد به معنی منطقه و محله است و وجه تسمیه آن نیز بدین خاطر است که در ناحیه مخصوص و به صورت محدود در بدن بثورات نمایان می شوند بیماری زونا به آبله مرغان بالغین شهرت دارد


برخلاف تصور عموم که فکر می کنند اگر فردی در کودکی بیماری آبله مرغان بگیرد در بزرگسالی زونا نمی گیرد، دقیقا این بیماری برعکس عمل می کند، یعنی ابتلا به بیماری در سنین پایین عاملی است در جهت بروز زونا در سنین بزرگسالی؛ بدین ترتیب احتمال ابتلای کودک شما به این بیماری وجود ندارد. پس اصلاً نگران مبتلا شدن کودک خود نباشید.
در این زمینه با دکتر عبدالحمید حسین نیا ـ جراح و متخصص گوش و حلق و بینی به گفتگو نشسته که در ادامه می خوانید.
وی در ابتدا گفت : بیماری زونا (Shingles و یا Herpes Zoster) یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد راش ها ی دردناک برروی پوست می شود. هرچند راش ها ی پوستی ناشی از بیماری زونا در هر قسمت از بدن ممکن است ظاهر شود، اما اغلب به شکل نواری از تاول در سمت راست و یا چپ نیم تنه بالایی ظاهر می شود. بیماری زونا در نتیجه آلوده شدن به ویروسی به نام واریسولا زوستر (ویروسی که باعث آبله مرغان نیز می شود) به وجود می آید. بعد از ابتلا به آبله مرغان، ویروس به شکل غیرفعال در نزدیکی نخاع و مغز شما باقی می ماند و در سال ها ی بعد ویروس می تواند به شکل بیماری “زونا “فعال شده و ظاهر گردد.


این جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: با اینکه بیماری زونا یک بیماری کشنده نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد. واکسن ها می توانند به


کاهش خطر ابتلا به بیماری زونا کمک کنند و درمان به موقع می تواند شدت عوارض و طول دوره عفونت را کم نماید.


حسین نیا در پاسخ به این پرسش که ” علایم بیماری زونا چیست”، اظهار کرد : علایم و نشانه ها ی بیماری زونا عموما در یک ناحیه کوچک برروی بدن ظاهر می شود. این علایم و نشانه ها می توانند شامل: درد، سوزش، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن، راش ها ی سرخ که چند روز بعد از درد ظاهر می شود، تاول ها ی پر از مایعات که ممکن است بترکند، خارش داشته باشد و همچنین برخی از افراد نیزتب و لرز، درد و خشکی عمومی، سردرد،خستگی را نیز تجربه می نمایند.


وی با بیان این نکته که ” درد عموما اولین نشانه بیماری زونا می باشد” عنوان کرد : در برخی از افراد درد می تواند، شدید و سخت باشد. بسته به محل درد، ممکن است بعضی از اوقات این بیماری با مشکل و بیماری سایر نقاط بدن همچون بیماری ها ی قلبی، بیماری ها ی ریوی و یا بیماری ها ی کلیه اشتباه گرفته شود. بعضی از افراد حتی بدون ظاهر شدن راش، دردهای ناشی از بیماری زونا را تجربه می نمایند.


حسین نیا بیان کرد :در مورد زونا باید یاد آورشویم که درد مقدم بر بروز بثورات است و این ممکن است به شبهاتی بیانجامد و منجر به تصمیم گیری ها ی خطرناک شود مثلا ممکن است درد در ناحیه آپاندیس یا کیسه صفرا بروز کند و کاررا به اشتباه به عمل جراحی بکشد یا درد در ناحیه جلوی قلب باشد و مریض را به سمت بخش ای سی یوسوق دهد.


این جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، دلایل ابتلا به بیماری زونا را اینگونه تشریح کرد : بیماری زونا در نتیجه آلوده شدن به ویروس واریسلا زوستر (varicella-zoster) رخ می دهد. هرکس که به آبله مرغان مبتلا شده باشد، در خطر ابتلا به بیماری زونا می باشد. بعد از بهبود از بیماری آبله مرغان، ویروس وارد سیستم عصبی شما شده و برای سال ها آنجا به آرامی باقی می ماند. سرانجام ممکن است ویروس دوباره فعال شده و از طریق سیستم عصبی شما به پوستتان منتقل شود. دلیل بازفعال شدن ویروس واضح نمی باشد، اما ممکن است ناشی از پایین آمدن ایمنی بدن نسبت به عفونت ها در اثر افزایش سن باشد. بیماری زونا در افراد مسن و آنها که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شایع تر می باشد. ویروس” واریسلا زوستر” جزئی از گروهی از ویروس ها که “هرپس زوستر”است که نام دارند که شامل ویروس ها ی عامل تبخال دهان و زگیل تناسلی نیزمی باشند. به همین دلیل بیماری زونا به نام “هرپس زوستر ” نیز شناخته می شود. البته ویروس عامل آبله مرغان و بیماری زونا با ویروس عامل تبخال دهان و زگیل تناسلی یکی نمی باشد.


وی در مورد راه ها ی درمان بیماری زونا اینگونه توضیح داد : چندین داروی ضدویروسی از قبیل “acyclovir”، “valacyclovir “و “famciclovir “برای درمان بیماری زونا موجود می باشند. این داروها به کوتاه کردن مدت و شدت بیماری کمک می نمایند، اما برای تاثیر بیشتر، می بایست هرچه زودتر بعد از ظاهر شدن راش استفاده شوند. به همین دلیل افرادی که به بیماری زونا مبتلا هستند و یا فکر می کنند، مبتلا به این بیماری می باشند، باید سریع تر به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت نمایند.


دکترحسین نیا در پایان گفت : داروهای مسکن می توانند به کاهش درد بیماری زونا کمک کنند. همچنین لوسیون کالامین و حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی و حمام و کمپرس سرد نیز می توانند، به کاهش خارش و درد کمک نمایند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *