چگونه در محل کار خود تعارضات را به حداقل برسانید؟ چگونه به خودتان و نظرتان ایمان داشته باشید؟

[ad_1]

چگونه در محل کار خود تعارضات را به حداقل برسانید چگونه به خودتان و نظرتان ایمان داشته باشید

برای نظر مثبت دیگران, خود را قربانی نکنید تحقیقات روان شناسان نشان می دهد کسانی که مسئولیتی به عهده دارند دست کم 20درصد وقت خود را صرف حل کردن تعارضات می کنند

برای کارمندان و شاغلان نیز این تنش های شغلی و تعارضات, همیشه نگران کننده و فرساینده است اما موضوع این است که چطور می شود این چالش ها را به حداقل رساند و رویه ای در پیش گرفت که مشکلات, تعارض ها و فرسایش های فکری در محل کار به حداقل برسد


برای نظر مثبت دیگران، خود را قربانی نکنید.تحقیقات روان شناسان نشان می دهد کسانی که مسئولیتی به عهده دارند دست کم 20درصد وقت خود را صرف حل کردن تعارضات می کنند.
برای کارمندان و شاغلان نیز این تنش های شغلی و تعارضات، همیشه نگران کننده و فرساینده است. اما موضوع این است که چطور می شود این چالش ها را به حداقل رساند و رویه ای در پیش گرفت که مشکلات، تعارض ها و فرسایش های فکری در محل کار به حداقل برسد.
تعارض، عادی است
تعارض چیز نادری نیست. همه جا می شود به آن دچار شد. تعارض های موجود برای انجام امور و پذیرش مسئولیت ها و راه حل ها در همه مشاغل وجود دارد، ولی برخی سخت تر و برخی ساده تر هستند. حتی یک کودک برای انتخاب میان رفتن به مدرسه و تجربه های جدید و رها کردن خانه و والدین برای مدتی هرچند کوتاه در تعارض قرار می گیرد.
وقتی در مورد چالش های ذهنی افراد در محیط کار می پرسم هر کسی به نوعی با این تنش ها درگیر است. حسین مقامی، یک نانواست و می گوید: این که کدام یک از کارگران نانوایی در روز تعطیل شیفت باشد یا صبح زود مسئولیت بیشتری به عهده بگیرد یا جلوی تنور بایستد برای آنها چالش برانگیز است و گرچه هریک توانایی های خاصی دارند، اما با این وجود باز هم دچار بحث و عدم تفاهم می شوند.
سمیرا نویدی، یک مربی جوان مهد کودک است که از چالش خود با مشکلات تربیتی کودکان می گوید و این که والدین گاهی حاضر نیستند قبول کنند کودکشان روند نادرستی پیش گرفته و رفتارش به تعدیل نیاز دارد و البته این رفتار متاثر از تربیت آنهاست. این تعارضات وقتی با جان مردم سرو کار دارد، سخت تر می شود. یک آتش نشان برای نجات افراد چطور اولویت بندی کند و یک پرستار یا پزشک چه رویه ای برگزیند که بیمار بهترین نتیجه را بگیرد. وقتی ریسک درمان بالاست یا خانواده مسیری خلاف توصیه بیمارستان و کادر درمانی را طی می کنند نیز ازجمله چالش هایی است که حامد نقوی، پرستار یکی از بیمارستان ها به آن اشاره می کند.
چه بگویم؟
مریم در بخش حسابداری یک شرکت کار می کند. او می گوید: دو روز تعطیلی داشتیم و اگر می توانستم یک روز مرخصی بگیرم می شد پنج روز به تعطیلات بروم، اما دو تا از همکارانم همیشه در این زمینه پیشدستی می کنند و یکی می گوید چون دانشجوست به تعطیلات بیشتری برای درس خواندن احتیاج دارد و آن دیگری می گوید به خاطر فرزندش ناچار است مرخصی بگیرد و من که مجردم اغلب مجبور می شوم جای آنها جورشان را بکشم و در اداره بمانم.آنها قربان صدقه من می روند و طوری درخواست می کنند که نمی توانم نه بگویم و دیگر مدیرم هم عادت کرده است که آنها بروند و من بمانم.
سعید نیز کارمندی در یکی از بخش های درمانی است و می گوید: در شیفت کار نوروزی سه همکار خانم دارم که همیشه مرا وادار می کنند برای سال تحویل در اداره باشم و بهانه می آورند که همسرشان اجازه نمی دهد. مدیر هم اغلب به نفع آنها رای می دهد یا تصمیم را به خودمان می سپارد که من رودربایستی می کنم و نمی دانم چه بگویم.
سهیلا هم مهندس است. او می گوید: همیشه سخت ترین کارها را به من می سپارند. کاری که بسیار مسئولیت سنگینی دارد و اگر کوچک ترین اشتباهی باشد متوجه من است. آن وقت می گویند: تو استاد مسلم این کار هستی و گولم می زنند! من هم به آنها اجازه می دهم و بعد به خودم ناسزا می گویم چرا قبول کردم.
کار حساس تر، تعارض بیشتر
بیشتر کارکنان، تعارضات بین فردی را به عنوان تنش زاترین و نگران کننده ترین حادثه در محل کار معرفی می کنند.
نگار اصغری پور، روان شناس و استادیار دانشگاه، تعارض را به معنی اختلاف نظر فزاینده بین دو یا چند نفر به دلیل اختلاف در ایده، نظر، منافع و تداخل در دستیابی به اهداف معنی می کند که حداقل برای یکی از طرفین تعارض ناخوشایند باشد.
وی می افزاید: این تعارض ها می تواند از برخورد فیزیکی شروع شود تا برخورد لفظی، هماهنگی ضعیف و ارتباطات غیراثربخش تغییر کند ودر محیط های کاری که شبکه پیچیده ای از ارتباطات بین فردی دارند و با تصمیم گیری در مورد مرگ و زندگی افراد در ارتباط است، مانند بیمارستان ها که مشهودتر است.
به اعتقاد وی، تعارضات مکرر با ایجاد فضای ناخوشایند، بر جسم و روان افراد تاثیر منفی می گذارد.وی افزایش بار کاری، افزایش تنش، غیبت از کار، کاهش همکاری، بروز رفتار غیرحرفه ای، بد رفتاری با همکاران و مددجویان، کاهش رضایت شغلی را ازجمله پیامدهای ادامه یافتن تعارض در محیط کار می داند.
زمان حل تعارض
مهم نیست در زندگی با تعارض مواجه می شویم، بلکه این که با آن چطور برخورد می کنیم مهم است. روان شناسان پنج سبک را برای برخورد صحیح و مدیریت تعارضات بخصوص در محل کار مطرح کرده اند که عبارتند از اجتناب، سازش، مصالحه، رقابت و همکاری.
اما شما برای بیشترین تعارضات محیط کاری از کدام بهتر است کمک بگیرید؟
شاهرخ مقصودی پور، روان شناس و مدرس بهداشت روان میان آنها سبک همکارانه را مؤثرترین راه برای حل تعارضات می داند. به اعتقاد وی، اجتناب همان فرار از موضوع سبکی ناکارآمد و منفعلانه است که اغلب از ترس عواقب کار یا تلافی همکاران یا به علت نداشتن مهارت های مناسب ارتباطی پیش می آید و در صورت اجتناب ظاهری، فشارهای روانی و جسمی زیادی بر افراد وارد می شود. وی می افزاید: افرادی که تمایل دارند با تعارضات به شیوه همکارانه برخورد کنند، ضمن در نظر گرفتن حقوق خود، نگرانی های تمام افراد درگیر تعارض را در نظر می گیرند و سعی در رفع این نگرانی ها و نیازها دارند و این مهارت نیاز به آموختن ارتباطات باز و صادقانه، سطح قاطعیت یا جرأت ورزی بالا و عدم تمایل به رقابت دارد. مقصودی پور اعتقاد دارد این مهارت باعث بهبود مهارت های ارتباطی، بهبود مهارت تصمیم گیری و اعتماد به نفس افراد می شود.
جرأت ورزی را بیاموزید
پیشتر از زبان متخصصان خواندیم برای حل یک تعارض بهترین کار روش همکارانه است و برای اتخاذ این روش اول باید رفتار جراتمندانه را بیاموزیم.این یکی از مهارت های ارتباطی به حساب می آید که با بهبود روابط بین فردی در موقعیت های مشکل می توان تعارضات را حل کرد. این روش بخصوص در مشاغلی که کار به صورت تیمی و زنجیره وار صورت می گیرد، بسیار کار آمد است.برگزاری برنامه آموزشی مهارت جرأت ورزی می تواند سبب افزایش استفاده از سبک همکارانه و کاهش استفاده از سبک سازش در محیط کار شود و بازتاب های منفی آن را به حداقل برساند.
جرات ابراز خویشتن
برای این که به سبک جراتمندانه مقابله با تعارضات برخیزید اول باید بتوانید خود را بروز بدهید.توان بیان نیازها، احساس ها و تمایلات طبیعی در فرد، توان ابراز خویشتن است. شما باید باور کنید نیازهای شما نیز به اندازه دیگران مهم است.اول خوب گوش دهید و تجزیه و تحلیل کنید تا پیش خودتان مشخص کنید در مورد درخواستی که شده چه نظری و چه دلیلی برای رد
و قبول آن داریم.سپس محترمانه نظر خود و دلایل آن را برای شخص بگویید. می توانید به درخواست هایی که خارج از توان یا برنامه شماست، نه بگویید. با دیگران همدلی کنید و مثبت اندیش باشید و این موضوع را در کلام خود هم جاری کنید.
قاطعیت به خرج دهید و بیش از اندازه در همه امور انعطاف پذیر نباشید.فراموش نکنید برای حفظ این مهارت باید به حریم شخصی و فضای شخصی و مرزهای دیگران احترام بگذارید و همچنان که به حریم دیگران احترام می گذارید، به همان اندازه برای حریم خود نیز حرمت و احترام قائل باشید.فراموش نکنید خود ابرازی و مهارت جرات ورزی به آن معناست که اجازه ندهید به خاطر دوست داشتنی شدن، تصویری فداکارانه و غیرواقعی از خود ارائه کنید که با هزینه کردن خودتان و هویت و وقتتان محبت دیگران و توجه آنها را به دست آورید، زیرا در این معامله ضرر می کنید. همین حق را برای دیگران نیز در نظر بگیرید.


جام جم

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *