گل بازی چگونه میتواند باعث خوشخط شدن دانش آموزان و کودکان شود؟

[ad_1]

گل بازی چگونه میتواند باعث خوشخط شدن دانش آموزان و کودکان شود

بسیاری از کودکان به دلیل ضعف در انگشتان خط خوبی ندارند و گل بازی در به تقویت سر انگشت کمک می کند و خانواده ها می تواند از طریق گل بازی این شرایط را برای فرزندشان مهیا کند


عنایت الله معشوری گفت: کودکان به صورت کلی میدان بازی را دوست دارند، اما متاسفانه امروز کودکان را در شرایطی قرار دادیم که از بازی های آماده استفاده کنند و با توجه به کمبود فضاهای بازی برای کودکان باید زمانی برای انجام بازی های طبیعی کودکان در نظر گرفته شود.
این مدرس دانشگاه فرهنیگان با اشاره به اینکه برخی بازی ها به عنوان بازی های طبیعی محسوب می شوند، افزود: بازی های طبیعی به بازی هایی مانند آب بازی، گل بازی و شنا گفته می شود که در طبعیت وجود دارد کودکان با آنها سرگرم می شوند.
کودکان با گِل بازی خوش خط می شوند
معشوری، خاطرنشان کرد: گل بازی و آب بازی شرایط با نشاطی را برای کودکان ایجاد می کند و بهترین موقعیت و شرایط را برای سرگرمی و بازی کودکان فراهم می کند.
وی با تاکید بر اینکه انسان ها در دوره رشد خود در کنار دریافت آموزش هایی برای فراگیری سواد آموزشی باید به حرکات بدنی خود نیز مسلط شوند، اضافه کرد: متاسفانه از جمله مشکلات امروز جامعه این است که در کنار سواد آموزشی کودک توجه ای به یادگیری تسلط به حرکات بدنی آن ها نمی شود.
این مدرس آموزش از طریق بازی دانشگاه فرهنگیان اصفهان گفت: نباید قدرت خلاقیت و ابتکار را از کودکان با دوری جستن از جریانات بازی های طبیعی که مهم ترین آن ها گل بازی است بگیریم زیرا کودکان از طریق گل بازی به آرامش درونی می رسند.
معشوری با بیان اینکه بازی ها به دو دسته بازی های درشت و ریز تقسیم می شود، ادامه داد: بازی های درشت به بازی هایی مانند دویدن گفته می شود و بازی های ریز یعنی بازی هایی که بدن بیشتر درگیر آن است و بدن کودک با انجام آن ها در مهارت ها و فعالیت های روز مره تسلط بیشتری پیدا می کند.
وی اضافه کرد: بازی های طبیعی این فرصت را برای کودک ایجاد می کند که بر بدن خود مسلط شود و آرامشی که کودک در گل بازی به دست می آورد در هیچ بازی به غیر گل بازی نمی تواند تجربه کند.
این مدرس آموزش از طریق بازی دانشگاه فرهنگیان اصفهان با اشاره به اینکه کودک در گل بازی به خلاقیت می رسد و طراحی در ذهن خود را جذاب تر می کند، افزود: در صورتی که خانواده و مربیان به مقوله گل بازی کودک توجه کنند فضای رشد ذهنی او را بدون اینکه کودک حرفی بزند فراهم کرده اند.
معشوری اضافه کرد: متاسفانه خانواده ها به دلیل اینکه کودک لباس و محیط خانه را با گل بازی کثیف می کند به جای اینکه شرایطی را برای گل بازی کودک فراهم کنند مانع گل بازی کودک می شوند و فضای لازم برای رشد کودک را از طریق گل بازی را می گیرند در حالی که والدین باید شرایط لازم را برای بازی کودک در همه حالات بازی های طبیعی چه غیر طبیعی فراهم کنند.
وی گفت: در بازی های طبیعی مانند گل بازی باید به چند عامل مهم توجه کنیم نخست اینکه خلاقیت کودکان را توسعه دهیم زیرا کودک از طریق گل بازی نوآوری می کند، کودک با دست ساخته خود حرف می زند و از این طریق احساسات خود را بروزر می دهد و به آرامش می رسد. کنترل روان و اعصاب، حس آرامش و تسلط فرد به اعصاب در حوزه نوشتن و خواندن از جمله معجزه های گل بازی است.
مدرس آموزش از طریق بازی دانشگاه فرهنگیان اصفهان با اشاره به اینکه بسیاری از والدین از معجزه گل بازی در بر طرف شدن بدخطی کودکان بی خبرند، اضافه کرد: بسیاری از کودکان به دلیل ضعف در انگشتان خط خوبی ندارند و گل بازی در به تقویت سر انگشت کمک می کند و خانواده ها می تواند از طریق گل بازی این شرایط را برای فرزندشان مهیا کند.
معشوری با اشاره به اینکه گل بازی در توسعه و پرورش مهارت های اجتماعی و خلاقیت ذهنی کودک موثر است، گفت: گل بازی شیرین ترین و لذت بخش ترین بازی است که می توان شرایط آن را در کنار وسایل بازی گران قیمت برای کودک مهیا کرد.
وی یکی از اثرات مفید گل بازی را تقویت و هماهنگی چشم و دست عنوان کرد و افزود: زمانی که کودک دچار تنش است از طریق گل بازی و بازی های طبیعی به آرامش می رسد، کودک از این طریق هر آنچه در ذهن دارد و قرار است تجربه کند با گل بازی به میدان عمل می آورد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *